Obróbka metali – przemysł motoryzacyjny

obróbka metali

Obróbka metali jako niezwykle istotny proces

Obróbka metali to bardzo powszechnie stosowany proces dla wielu różnorodnych gałęzi przemysłu. W dobie wciąż postępującego rozwoju technologii zapotrzebowanie na różnego rodzaju elementy metalowe stale rośnie. Tym samym w rozkwicie funkcjonuje produkcja i procesy nadawania częściom odpowiednich wymiarów i kształtów. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się tak zwana obróbka skrawaniem. Samo skrawanie odbywa się poprzez takie procesy, jak: toczenie, frezowanie, struganie czy szlifowanie. Ponadto metale często także poddawane są obróbce plastycznej, chemicznej, cieplnej oraz cieplno-chemicznej.

 

Na czym dokładnie polega obróbka metali metodą skrawania?

 

Jedną z najbardziej popularnych metod jest toczenie, które wykonywane jest przy użyciu narzędzi zwanych nożami tokarskimi. Obrabiane elementy wówczas wykonują ruch obrotowy, zaś narzędzie skrawające ruch liniowy. Dzięki współczesnym automatom tokarskim CNC istnieje możliwość uzyskania najwyższej klasy dokładności detali stanowiących niezwykle istotne elementy podzespołów. Z kolei frezowanie odbywa się za pomocą, jak wskazuje nazwa, frezów na obrabiarce, jaką jest frezarka. Przedmiot obrabiany wykonuje podczas tego procesu ruch posuwowy, a wieloostrzowe narzędzie ruch obrotowy. Dzięki takiej kombinacji uzyskuję się idealne rowki lub na przykład gwinty. Natomiast szlifowanie należy do obróbki ściernej i często stanowi etap wykończeniowy wytwarzania części metalowych. Umożliwia ono tym samym uzyskanie pożądanej gładkości powierzchni i estetyki wyrobu. Wszystkie rodzaje obróbek odbywają się w specjalnych zakładach wyposażonych w odpowiedniej klasy sprzęt i narzędzia. Przykładem jest między innymi firma TARMET produkująca komponenty poprzez obróbkę mechaniczną metali i tworzyw sztucznych.

 

Produkcja części samochodowych poprzez ich obróbkę CNC

 

W przemyśle motoryzacyjnym zapotrzebowanie na solidne części samochodowe jest ogromne. Doskonale sprawdza się na tym etapie obróbka skrawaniem na maszynach CNC. Urządzenia te są zautomatyzowane poprzez wykorzystanie komputerów. Do głównych zalet tego rodzaju obróbki należy zaliczyć dokładność oraz precyzję. A takie właśnie cechy produktów są szczególnie ważne w przemyśle samochodowym, podobnie jak i ich powtarzalność. Ponadto szybkość oraz ilość wytwarzania elementów jest znacznie większa w porównaniu z metodami konwencjonalnymi.