Instalacja elektryczna samochodu

Instalacja elektryczna

Instalacja elektryczna pojazdu

Instalacja elektryczna pojazdu ówcześnie pełni zupełnie inną funkcję niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Wtedy jej główna rola ograniczała się do zapłonu. Dzisiejsze wehikuły po przejściu dosyć długiej ścieżki rozwojowej mają znacznie bardziej rozbudowane mechanizmy i wiele więcej dodatkowych funkcji. Przyczynił się do tego w głównej mierze rozwój nauki i technologii w dziedzinie elektroniki i elektrotechniki. Tak więc praktycznie każdy samochód musi być wyposażony w instalację elektryczną, a tym samym źródło prądu. W pojazdach najczęściej stosuje się jednocześnie dwa źródła prądu, mianowicie akumulator oraz generator prądu czyli alternator lub prądnicę.

Elektrotechnika samochodowa – istotne daty dla rozwoju instalacji elektrycznej auta

 

– 1860 r. – Jean Lenoir opatentował swój wynalazek, silnik gazowy na gaz świetlny wyposażony w zapłon wysokiego napięcia.

– 1870 r. – Siegfried Marcus zbudował wózek ręczny napędzany silnikiem benzynowym. Uznany on wówczas został za pierwszy pojazd samochodowy.

– 1917 r. – wprowadzono rozruch elektryczny, zaś w 1921 r. zastosowano sygnał dźwiękowy.

– 1926 r. – Bosch wprowadził na rynek pierwsze wycieraczki szyb napędzane silnikiem elektrycznym. Wcześniej działały one za pomocą urządzenia pneumatycznego.

– 1928 r. – zastosowano kierunkowskazy ramieniowe z napędem elektromagnetycznym.

– 1958 r. – rozpoczęto seryjną produkcję alternatorów z prostownikiem diodowym.

– 1963 r. – w samochodach firmy Ford zamontowano tranzystorowe układy zapłonowe sterowane przerywaczem.

– 1977 r. – zastosowano po raz pierwszy na świecie mikroprocesorowy układ zapłonowy.

– 1978 r. – firma Bosch wprowadziła na rynek regulator alternatora i układ zapłonowy jako pojedyncze układy hybrydowe oraz zbudowane z trzech układów hybrydowych urządzenie sterujące wtryskiem benzyny.

Instalacja elektryczna w pojeździe – znaczenie

 

Szacuje się, że koszty wyposażenia samochodu w instalację elektryczną wynoszą powyżej jednej czwartej wartości całej maszyny. Oczywiście tendencja ta wraz z prężnym rozwojem i coraz szerszym zastosowaniem jest tylko wzrastająca. A za co odpowiada w ogóle instalacja elektryczna w samochodzie np. osobowym? Niewątpliwie dostarcza energię elektryczną lub sygnały elektryczne do zamontowanych odbiorników. Zaś do najważniejszych urządzeń elektrycznych w tym przypadku należą między innymi: rozrusznik, silnik dmuchawy, wycieraczki, rozdzielacz zapłonu, sygnał dźwiękowy, reflektory i wiele innych wskaźników. Ponadto wciąż trwają prace nad doskonaleniem wszystkich układów wchodzących w skład wyposażenia elektrycznego auta. Warto na pewno wspomnieć o wybranych, jakimi są: elektroniczny wtrysk paliwa, elektroniczne sterowanie skrzynią biegów, podobnie sterowanie układem zawieszenia czy układem hamulcowym.

Akumulator – jeden z podstawowych elementów instalacji elektrycznej

 

Akumulator czyli bateria jest źródłem zasilającym instalację elektryczną w momencie, kiedy w pojeździe nie pracuje silnik. Natomiast w trakcie pracy silnika jest on doładowywany przez alternator lub prądnicę. Charakteryzują go trzy zasadnicze parametry, na jakie należy w szczególności zwrócić uwagę przy zakupie baterii, np. na stronie https://mobilny-akumulator.pl/. Są to mianowicie:

Napięcie akumulatora, które przy odpowiedniej wartości pozwala na właściwą eksploatację pojazdu. Ponadto minimalizuje ono ewentualne problemy podczas rozruchu wozu w trudnych warunkach atmosferycznych.

Pojemność akumulatora wyrażana w amperogodzinach (Ah). Jest to ilość energii elektrycznej, jaką akumulator jest w stanie dostarczyć przy zachowaniu odpowiednich warunków prądowych. Przykładowo typowy akumulator samochodowy mający pojemność ok.50 Ah jest zdolny dostarczać prąd o natężeniu 1A przez 50 godzin.

Prąd rozruchowy czyli wartość podana na etykiecie akumulatora obok pojemności znamionowej, która określa zdolność rozruchową akumulatora.

Elektryka w samochodzie jest podstawą jego funkcjonowania, dlatego też nie możemy zapominać o jej regularnym przeglądzie.