Obowiązkowe wyposażenie samochodu
Wyposażenie samochodu bardzo często decyduje o bezpieczeństwie, a nawet życiu kierowcy oraz pozostałych pasażerów auta. W wielu przypadkach pozwala również udzielić pomocy innym uczestnikom ruchu drogowego. Dlatego wszyscy właściciele nowych i starszych aut powinni rozważyć nie tylko co trzeba posiadać w pojeździe, ale również co warto mieć na tak zwany wszelki wypadek. I wówczas doskonałym pomysłem jest mieć zawsze pod ręką: apteczkę, kamizelkę odblaskową, zapasowe koło i żarówki oraz podręczny zestaw narzędzi. Mając natomiast na uwadze obowiązkowe wyposażenie samochodu, to stanowi je oczywiście: gaśnica typu ABC z homologacją (min. jeden kilogram) oraz trójkąt ostrzegawczy. Są to rzecz jasna przedmioty bezwzględnie wymagane przez nasze krajowe przepisy.
Trójkąt ostrzegawczy – co warto o nim wiedzieć?
Trójkąt ostrzegawczy, inaczej odblaskowy, przydaje się najczęściej w przypadku awarii lub kolizji w podróży. Użycie tego przedmiotu zgodnie ze stawianymi wymogami pozwala zapobiec tragedii na drodze. Warto wspomnieć, iż jest to naprawdę tani zakup, a jego znaczenie bywa ogromne. Można w łatwy sposób nabyć go na przykład w markecie lub na stacji benzynowej. Głównym zadaniem trójkąta odblaskowego jest sygnalizowanie pozostałym kierowcom przymusowego postoju auta na drogach twardych. Ostrzeżenie innych uczestników o stłuczce lub niesprawności pojazdu pozwala na ich odpowiednią wcześniej reakcję, między innymi zmniejszenie prędkości jazdy. Odległość w jakiej należy znak ostrzegawczy ustawić uzależniona jest od miejsca pechowego zdarzenia:
- w przypadku autostrady i drogi ekspresowej: 100 metrów za pojazdem;
- na drodze poza obszarem zabudowanym: od 30 do 50 metrów za pojazdem;
- na drodze w obszarze zabudowanym: bezpośrednio za pojazdem lub na nim.
Niedopełnienie tych wymogów podlega oczywiście karze, zaś wysokość mandatu może sięgać nawet kwoty 500 złotych.
Gaśnica jako obowiązkowy element wyposażenia samochodu
Gaśnica samochodowa stanowi kolejny obowiązkowy przedmiot, który powinien znajdować się na wyposażeniu każdego samochodu. Jej brak podlega karze, podobnej jak w przypadku braku trójkąta. Gaśnica zdecydowanie powinna być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu i zabezpieczona przed przypadkowym przemieszczaniem się po aucie. Minimalną zawartość środka gaśniczego wymaganą w przepisach stanowi jeden kilogram. Natomiast w praktyce zalecana jest dwukrotnie większa czyli tzw. dwukilówka. Zdaje ona egzamin oczywiście przy małych pożarach, jakie mają miejsce często pod maską. W przypadku dużego ognia i zadymienia należy zaniechać prób gaszenia z uwagi na własne bezpieczeństwo.