Silnik – jak o niego dbać?

silnik

Silnik pojazdu

Silnik z reguły wydaje się być najważniejszym zespołem mechanicznym pojazdu. Czy można wydłużyć jego żywotność? Z pewnością dzięki mądremu użytkowaniu mamy wpływ na jego kondycję. Zużywanie silnika zależy naprawdę od wielu czynników m.in. rodzaju paliwa, sprawności poszczególnych elementów a także samego stylu jazdy. Poniżej podpowiadamy jak zadbać o niezwykle ważną dla auta jednostkę napędową.

Olej silnikowy

Sprawdzaj stan oraz przestrzegaj regularnej wymiany oleju. Częstotliwość jest bardzo ważna, ponieważ w czasie płyn traci swoje właściwości i ulega zanieczyszczeniu. Stosuj typ zalecany w instrukcji pojazdu.

Jakość paliwa a silnik

Im silnik bardziej nowoczesny tym zwykle bardziej wrażliwy. I tutaj oszczędność niestety nie zawsze popłaca. Tankuj się tylko na sprawdzonych stacjach benzynowych, unikaj jak ognia „chrzczonego” paliwa. Nie podróżuj zbyt często na rezerwie.

Styl jazdy

Po uruchomieniu silnika poczekaj na odpowiednią temperaturę roboczą, a tym samym zaoszczędzisz mu zbyt dużych obciążeń. Nie gazuj na zimnym motorze i unikaj wysokich obrotów podczas jazdy. Rozgrzej auto zanim wykorzystasz pełnię jego możliwości. Nie używaj samochodu do częstego pokonywania bardzo krótkich dystansów. Regularne przeglądy

Zadbaj o regularną diagnostykę pracy rozrządu. W odpowiednim czasie usuwaj usterki i wymieniaj wyeksploatowane detale typu filtry, paski, świece oraz płyny. Przy wymianie tych elementów kieruj się głównie jakością a nie ceną. Im wcześniej twoje oko lub ucho wykryje feler tym lepiej dla twojego portfela.

Zapamiętaj!

Zbyt długi spoczynek wcale nie służy żywotności auta, a wręcz przeciwnie. Szybciej bowiem postępuje korozja i zużywają się podzespoły pojazdu, aniżeli podczas normalnej eksploatacji.