Kosmetyki samochodowe – pielęgnacja lakieru

samochodowe kosmetyki

Kosmetyki samochodowe

Kosmetyki samochodowe dostępne najczęściej w sklepach detailingowych to z reguły najlepsze preparaty dla naszych pojazdów. Dzięki ich odpowiednim składom i właściwościom możemy w prosty i skuteczny sposób wyczyścić karoserię i odświeżyć jej lakier. Przy ich pomocy również zadbamy o regularną higienę wnętrza używając specjalnych środków czyszczących i impregnatów. Podobnie na zabłocone i zakurzone felgi znajdziemy odpowiednie kosmetyki i narzędzia ułatwiające dotarcie do najtrudniejszych nawet zakamarków. Nie możemy też zapomnieć, oczywiście w trosce o dobrą widoczność i bezpieczeństwo podróży, o idealnie czystych szybach. Tak więc asortyment chemii samochodowej dba o wszystkie elementy samochodów, od konserwacji silnika aż po przyjemną nutę zapachową w kabinie pojazdu.

Polerowanie lakieru – odpowiednie preparaty

Renowacja lakieru czyli tak zwana korekta jest to proces zwykle złożony z kilku etapów. Może on odbywać się mechanicznie, przy użyciu odpowiednich przyrządów lub ręcznie. Celem tych czynności jest finalne przywrócenie pożądanego połysku oraz koloru powłoki lakierniczej. Ponadto wykorzystując profesjonalnie dobrane preparaty tj. kosmetyki samochodowe możemy zniwelować drobne zarysowania i uszkodzenia lakieru. Warto pamiętać jednak o podstawowych regułach, aby nie pogorszyć sytuacji poprzez nieumiejętne obejście się ze środkami polerującymi oraz innymi narzędziami. W branży auto detailingowej mamy do wyboru dosyć spory asortyment konkretnie dedykowanych kosmetyków. Najbardziej popularne są pasty polerskie oraz specjalne woski. Oczywiście ich przemyślane i sprawdzone formuły zapewniają nam dodatkowe zalety, takie jak np. ochronną powłokę hydrofobową, która odpycha wodę i zabezpiecza karoserię na dłuższy czas przed działaniem czynników zewnętrznych.

Dlaczego samochody się rysują?

Powstałe na lakierze rysy raczej nie biorą się znikąd. Odpowiadają za nie bardzo zróżnicowane czynniki, na które jest narażone auto podczas codziennej eksploatacji. I tak są to:

Uszkodzenia mechaniczne – w tym bardzo popularne zarysowania przez gałęzie drzew czy liczne szramy wokół klamki drzwi pochodzące oczywiście od kluczyka. Ponadto zdarza nam się niekiedy bliższe spotkanie z przypadkowym słupkiem lub krawężnikiem. Do tego dochodzą incydentalne akty z pokroju wandalizmu.

Niewłaściwe mycie auta – to kolejny niepożądany przez lakier czynnik. Warto wiedzieć, kiedy używamy przenośnych myjek ciśnieniowych, że kiedy pompują one wodę pod zbyt wysokim ciśnieniem mogą wówczas rysować lakier. Albo kiedy używamy szorstkich gąbek czy rzadko wymienianej wody z piaskiem do mycia lub nieodpowiednich środków do polerowania również niszczymy swoje auto. Sprawiamy, że powłoka poza drobnymi ryskami staje się matowa i traci swój blask.

Utlenianie lakieru – czyli proces powodowany przez słońce lub wodę. Może wydawać nam się, że jest to niezależne od nas, jednak jesteśmy w błędzie. Bowiem odpowiednia i regularna dbałość poprzez zastosowanie profesjonalnych kosmetyków samochodowych jest w stanie nas przed taką oksydacją chronić.

Samochodowe kosmetyki – ręczne polerowanie lakieru

Aby móc dokładnie ocenić stan powłoki lakierniczej naszego auta musi ona być przede wszystkim czysta. Poza tym zawsze jej jakość oceniamy w świetle dziennym, najlepiej pod słońce. Oczywiście ręczna polerka skuteczna jest tylko wtedy, gdy zadrapania i zarysowania są niewielkiego stopnia. W przypadku poważnych uszkodzeń lakieru najlepiej udać się do specjalisty w tej branży. I podobnie jak nie myjemy w domu rozgrzanych szyb okien, ponieważ pozostają na nich brzydkie smugi, tak samo nie należy polerować gorącej powierzchni karoserii, najlepiej wybrać miejsce zacienione. Pozostaje jeszcze kwestia doboru odpowiednich preparatów z serii: pasty, mleczka, woski i tym podobne. I tutaj najlepiej zasięgnąć opinii fachowców pracujących w sklepach z auto kosmetykami, lub nawet u samego źródła, np. u producenta chemii samochodowej Xpert. Ponieważ osoby zajmujące się wytwarzaniem i dystrybucją specjalistycznych środków czyszczących i konserwujących wiedzą o nich praktycznie wszystko. Znają co najważniejsze ich formuły, przeznaczenie i siłę działania. Ponadto zawsze udzielą cennych porad dotyczących bezpiecznego stosowania kosmetyków. Należy pamiętać, że im wcześniejsza reakcja na uszkodzenie lakieru tym łatwiej przywrócić pierwotny efekt pięknej lustrzanej powłoki.