Elektroniczne gadżety samochodowe

Gadżety samochodowe

Gadżety samochodowe – potrzebne czy zbędne?

Gadżety samochodowe są obecnie niezwykle popularne i stanowią dla niektórych już obowiązkowe wyposażenie auta. Oczywiście rynek tego rodzaju akcesoriów serwuje nam imponująco duży wybór typów, marek i różnej funkcjonalności dodatków. Co za tym idzie, również rozpiętość cenowa elektronicznych gadżetów jest  dosyć szeroka. Przed zakupem na pewno najpierw warto zastanowić się, czy są nam one niezbędne w czasie jazdy. Warto także poczytać opinie na temat użyteczności konkretnych modeli. Sprawdźmy zatem co najczęściej wybierają kierowcy, chcąc polepszyć komfort podróży autem.

Gadżety samochodowe: nawigacja czy smartfon?

Nawigacja samochodowa w latach 90-tych była prawdziwym luksusem, można powiedzieć dla nielicznych. Dopiero po roku dwutysięcznym zaczęły w polskich sklepach pojawiać się oczywiście niezwykle drogie pierwsze zestawy nawigacyjne bazujące na systemie Windows. Z czasem jednak na ten komfort mogło pozwalać sobie coraz więcej osób, a praktycznie każdy. Dzięki nawigacji można przede wszystkim dotrzeć do wyznaczonego celu. Ponadto umożliwia nam ona wyznaczenie optymalnej trasy, określenie czasu podróży, a także uzyskanie informacji o istotnych punktach na trasie, jak np. stacje benzynowe. Obecnie funkcjonujemy w dobie smartfonów, dającym nam niezliczone możliwości, w tym także dostęp do nawigacji GPS wraz z wygodną aktualizacją. Dlatego często rodzi się pytanie, czy jest sens kupować odrębny gadżet? W przypadku sporadycznych podróży zapewne nie. Jednak dla zawodowych kierowców jest to bardzo przydatny gadżet, szczególnie podczas wyjazdów za granicę. Ponadto zaletą na pewno jest fakt, że ich obsługa offline nie generuje kosztów związanych z dostępem do Internetu.

Kamera samochodowa – nowoczesny wideorejestrator

Bardzo popularnym dodatkowym wyposażeniem aut są obecnie kamery samochodowe. Często występują one jak urządzenia zintegrowane. I tak na przykład kamera przednia, która rejestruje sytuację przed samochodem, kamera tylna, którą można zamontować w pojeździe lub na zewnątrz oraz kamera wewnętrzna pozwalająca na monitoring wnętrza samochodu oraz obserwację pasażerów. Najważniejszą jednak zaletą posiadania tego gadżetu jest opcja nagrania szczególnie niebezpiecznych sytuacji na drodze, np. kolizji. Dzięki niej posiadamy dowody, które możemy przekazać następnie policji czy też ubezpieczycielowi.

Zestaw głośnomówiący lub zestaw słuchawkowy

Warto do wspomnianych wyżej gadżetów dołożyć w zależności od potrzeb zestaw głośnomówiący albo zestaw słuchawkowy. Ten drugi pozwala nam na prywatne rozmowy, których nie słyszą inni pasażerowie samochodu. Sprawdzają się one idealnie podczas każdej, szczególnie dłuższej podróży, w trakcie której możemy zgodnie z przepisami prowadzić bezpiecznie rozmowy telefoniczne.